Yhdistyksessä on tällä hetkellä noin kolmekymmentä jäsentä, joista osa on kannattajajäseniä. Tällä hetkellä aktiivisesti opastuksia tekevät alla olevat henkilöt. He ovat muun muassa mukana RUK:n opastuksissa Virolahdella ja vuosittaisessa Salpavaellus-tapahtumassa. Osa henkilökuvista on lainattu vaellustapahtuman sivuilta.

Oppaista on esitelty toiminta-alue sekä osaaminen ja yhteystiedot sekä muuta tietoa. Osalla heistä on pitkäaikaista kokemusta ja alaan liittyvää yritystoimintaa. Oppaisiin saat yhteyden joko yhdistyksen osoitteen salpalinjan.oppaat@gmail.com tai heidän omien yhteystietojen kautta. Suositellaan yhteydenottoa ensisijaisesti yhdistyksen kautta, koska opastustoiminta perustuu vapaaehtoisuuteen ja emme ole aina välttämättä tavoitettavissa henkilökohtaisesti. Yhdistyksen kautta pyrimme löytämään teille soveltuvan oppaan paikasta ja ajankohdasta riippuen.

Oppaamme

Terho Ahonen

Opastus Kaakkois-Suomi, ensisijaisesti Miehikkälä-Virolahti –alueella, RUK-opastukset, Salpavaellus, myös bussiopastukset, esitelmät, artikkelit, opaskoulutukset, suomi ja englanti, 040 504 0293, terho.ahonen@haminetti.net, lisätietoja blogi: Salpalinjan salat http://salpalinjansalat.blogspot.fi/ , http://www.bunkertours.net/

Virve Houni

Opastukset Luumäki, RUK-opastukset, Salpavaellus, suomi, 0440 817777, virve.houni@kymp.net

Juha Huttunen

Opastus Lemi, Lappeenranta, Luumäki, RUK-opastukset, suomi ja englanti, 040 576 9149, huttusenjussi@gmail.com

Veijo Immonen

Opastus Lappeenranta, RUK-opastukset, suomi, 050 562 6928, immonenveijo@gmail.com

Markku Kaulio

Opastukset Lappeenranta, Luumäki, Taipalsaari, RUK-­opastukset, suomi, yhteistyökumppaneiden kautta retkieväät tarvittaessa, 045 1044330, markku.kaulio@gmail.com

Juha Kilpeläinen

Opastus, retket ja luennot, Salpalinja, Luumäen linja ja Kymijokilinja, 040 588 5879, juha@sotahistoriamatkat.fi, lisätietoja http://sotahistoriamatkat.fi/

Osmo Kimmo

Opastus Kaakkois-Suomi, RUK-opastukset, suomi, osmo.kimmo@kolumbus.fi

Pekka Kivinen

Opastukset Kaakkois-­Suomi, ensisijaisesti Etelä-­Karjala, RUK­-opastukset, suomi, englanti, 0405810612, pekka-kivinen@hotmail.com

Timo Kuhmola

Opastus Luumäki, Lappeenranta, Lemi, suomi, 050 4324718, kuhmoti@gmail.com

Matti Kyöstilä

Opastus Lappeenranta, Lemi, RUK-opastukset, suomi, 040 557 1856, matti.kyostila@gmail.com

Hannu Lavonen

Opastukset Miehikkälä – Virolahti, RUK-opastukset, Salpavaellus, 0400 955 835, hannu.lavonen@pp.inet.fi

Jorma Mänttäri

Opastukset Luumäki, Lappeenranta, RUK-­opastukset, suomi

Petri Rajajärvi

Opastukset Virolahti, RUK-opastukset, Salpavaellus, 040 511 9427, petri.rajajarvi@gmail.com

Ekaterina Roos

Opastukset venäjäksi Salpalinjalla, 040 841 4363, katja.roos@gmail.com

Mauno Siren

Opastus Lappeenranta, Luumäki, Lemi, suomi, 0400 889 057, mauno.siren@pp.inet.fi

Kari Suoknuuti

Opastus Kaakkois-Suomi, RUK-opastukset, Salpavaelluksen reittipäällikkö, rooliopas rakennusmestari Rissanen, 0405068087, kari.suoknuuti@luukku.com, http://rooliopasrissanen.fi.